Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2011

ΚΑΛΛΟΝΗ-ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ. 0-0 …και όμως μπορούσε το 3ποντο!

ΗΤΑΝ ΕΜΦΑΝΕΣ ΟΤΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ 0-0 ΜΕΣΑ ΣΤΟ AEL F.C. Arena, ΕΙΧΕ ΕΠΙΔΡΑΣΕΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ! ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΚΑΙ ΕΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΗ! ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΟΙ «ΠΡΑΣΙΝΟΙ» ΤΩΝ ΨΑΧΝΩΝ ΗΤΑΝ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ 3 ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΑΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΧΩΡΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΟ ΤΟ 3ΠΟΝΤΟ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ!

Υπέταξε και τον Βύζαντα η Αναγέννηση Γιαννιτσών

Στην πρεμιέρα η Αναγέννηση Γιαννιτσών είχε ξεκινήσει την τρελή της κούρσα με νίκη (1-0) σε βάρος του Θρασύβουλου. Την Κυριακή (04/12) οι ποδοσφαιριστές του Σπύρου Μπαξεβάνου φρόντισαν να φύγουν νικητές από το ίδιο γήπεδο με το ίδιο σκορ, αυτή τη φορά κόντρα στον Βύζαντα Μεγάρων, πανηγυρίζοντας το 4ο εκτός έδρας τρίποντο σε ισάριθμες εξόδους!

Ανέβηκε τρίτη η Βέροια

Στις νίκες επέστρεψε η Βέροια, ύστερα από δύο αγωνιστικές, επικρατώντας στην έδρα της 2-0 της Αναγέννησης Επανομής.Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 3’ με αυτογκόλ του Γεωργιάδη. Το γκολ αυτό «έλυσε» τα πόδια των γηπεδούχων που πίεζαν για ένα δεύτερο τέρμα, ενώ η Αναγέννηση έμοιαζε μπλοκαρισμένη. Και ο Τάντιτς στο 38’ φρόντισε να «σφραγίσει» τη νίκη της Βέροιας και με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0.Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αναγέννηση Επανομής προσπάθησε να αντιδράσει και να βγει μπροστά για να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι με την εμπειρία τους κράτησαν το μηδέν στην άμυνα και πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη, που τους έφερε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

«Καθάρισε» ο Σουλτανίδης

Στην 5η θέση της βαθμολογίας της Football League ανέβηκε ο Πανθρακικός όντας μόλις τρεις βαθμούς μακριά από την 2η θέση που δίνει την απευθείας άνοδο στην  Super League.
Οι Θρακιώτες αντιμετώπισαν αρκετές δυσκολίες απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα, ωστόσο μία κίνηση από τον Σάββα Παντελίδη ήταν αρκετή για να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης και να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.
Ο λόγος για τον Νίκο Σουλτανίδη ο οποίος μπήκε στη θέση του Σίμωση στο 62’ και εμφανίστηκε αρκετός για να αλλάξει το ρου της αναμέτρησης. Αρχικά με κεφαλιά στο 75’ άνοιξε το σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με δυνατό σουτ.

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Πλατανιάς!

Η ομάδα του Τίμου Καβακά συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα της Football League και για ακόμη μια αγωνιστική έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Τα γκολ για τον Πλατανιά πέτυχαν οι Μιρτσέτα (24΄ πεν) και Ναζλίδης (80΄), με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για την επίτευξη περισσότερων τερμάτων.
Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο, ο Χάχαλης με εντυπωσιακές επεμβάσεις κρατούσε το σκορ στο μηδέν.
Η εξιλέωση για τους παίκτες του Καβακά ήρθε στο 24΄, όταν ο Μαραγκουδάκης κέρδισε το πέναλτι από τον Χάχαλη και ο Μιρτσέτα εκτέλεσε εύστοχα για να κάνει το 1-0.
Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Φωκικό πραγματοποιήθηκε στο 61΄, όταν ο Στόικος επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ και δεν ανησύχησε τον Λαζαρίδη.
Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ναζλίδης στο 80΄ με ένα άπιαστο σουτ από τα 25 μέτρα και πλέον η προσοχή όλων στον Πλατανιά, στρέφεται στην εκτός έδρας αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής με τον Ηρακλή Ψαχνών.

Λάρισα - Παναχαϊκή: Ματσάρα και άσος με την... τέταρτη (2-1)

Το ντέρμπι της αγωνιστικής βάφτηκε... βυσσινί. Παρουσία περίπου 9.000 κόσμου, η Λάρισα, έπειτα από τρεις ισοπαλίες στο AEL FC Arena, έκανε σεφτέ και με το 2-1 επί της αξιόμαχης Παναχαϊκής άρχισε να σκαρφαλώνει στη βαθμολογία. Ο Ζεκίνια στο 11' και ο Σεσίνια στο 41' σκόραραν τα τέρματα της ΑΕΛ, με την Παναχαϊκή να μειώνει στο 86' με τον Κυβελίδη και να έχει και δοκάρι στο 62' με τον Ντίνα.
Στο πρώτο ημίχρονο η Λάρισα κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ, ωστόσο είχε και άλλες ευκαιρίες, με τον Σεσίνια (3', 25'). Σε αυτό το διάστημα, η Παναχαϊκή απείλησε με τον Τσεμπερίδη (21') και τον Φουρτάδο (35'). Στο δεύτερο ημίχρονο, η... ένταση του αγώνα αυξήθηκε και είχαμε απ' όλα: γκολ, δοκάρι, αποβολή. Η Παναχαϊκή μείωσε με κεφαλιά του Κυβελίδη στο 86' (η μπάλα είχε βρει πρώτα στο δοκάρι από το σουτ του Ατματζίδη) και εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω της αποβολής του Αραμπατζή στο 60', θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά, κυρίως με το δοκάρι του Ντίνα στο 62'. Πάντως, ευκαιρίες είχε και η ΑΕΛ, μιας και απείλησε με τον Σεσίνια στο 49' και με τον Νεμπεγλέρα στο 58'. Κάπως έτσι, έμεινε το 2-1 υπέρ της Λάρισας, το οποίο της χάρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη και έφερε ανακούφιση. Από την άλλη, η Παναχαϊκή δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένη, μιας και μπορούσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Πιερικός - Εθνικός Αστέρας: Θα ξεχαστεί στο... άψε σβήσε (0-0)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι του Πιερικού με τον Εθνικό Αστέρα (0-0), ένα ματς που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό ποιοτικό και με ελάχιστες ευκαιρίες από του δύο συλλόγους, ενώ στο δεύτερο η ομάδα της Κατερίνης είχε την πιο σπουδαία ευκαιρία, όταν η μπάλα από το σουτ του Ιντζόγλου στο 94' σταμάτησε στο δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι είχαν μία ελαφρά υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η καλή αμυντική λειτουργία του Εθνικού Αστέρα δεν τους επέτρεψε και πολλά πολλά. Μάλιστα, η απουσία του Πέντα φάνηκε ξεκάθαρα, μιας και είναι ο καλύτερος και ποιοτικότερος παίκτης της ομάδας της Κατερίνης. Ο Ιντζόγλου θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στον Πιερικό, αλλά το δοκάρι του στέρησε αυτή τη χαρά. Ο Εθνικός Αστέρας, από την πλευρά του, το πάλεψε όσο και όπως μπορούσε. Τα προβλήματα που υπάρχουν στην ομάδα της Καισαριανής είναι πολλά και γι' αυτό οι Ερυθρόλευκοι είναι ευχαριστημένοι από το τελικό αποτέλεσμα.

Β ΕΘΝΙΚΗ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Καλλιθέα-Θρασύβουλος Φυλής 2-1
Πλατανιάς Α.Ο.-Φωκικός 2-0
Λάρισα-Παναχαϊκή 2-1
Καλλονή-Ηρακλής Ψαχνών 0-0
Βέροια-Αναγέννηση Επανομής 2-0
Πιερικός-Εθνικός Αστέρας 0-0
Βύζας Μεγάρων-Αναγέννηση Γιαννιτσών 0-1