Κύμη         16 645-563 7-2

Α' ΕΣΚΑΣΕ

ΙΩΝΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΙΤΕΑ:105-34
Ποδαρικό ....με κατοστάρα
Το πιο εύκολο απόγευμα στο φετινό του πρωτάθλημα πέρασε το Σάββατο το απόγευμα η ομάδα μπάσκετ του Ιωνικού Λαμίας κερδίζοντας την ομάδα της Ιτέας  με 105-34,σε ένα παιχνίδι που η διαφορά στο σκορ τα λέει όλα από μόνη της.

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΚΗΡΙΝΘΟΣ 2-4

ΓΚΟΛ: 3’ Ματράκας 1-0, 5’ Θωμάς Ν. 1-1, 7’ Θωμάς 1-2, 44’ Ματράκας 2-2, 50’ Θωμάς Ν. 2-3, 60’ Μουργκογιάννης 2-4.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χαραμόπουλος (Νάσιος-Παππάς).

Γ/1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ 2-2

ΓΚΟΛ: 18’ Βασιλείου Χ. 0-1, 26’ Καραδήμας Γ. 0-2, 40’ Ντούλμας Ι. 1-2, 69’ Μαυρούτσικος Χ. 2-2.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρβελάς (Ρωμανός-Αθηναίος).

ΜΕΤΟΧΙ-ΑΝΑΤΟΛΗ ΑΓΔΙΝΩΝ 8-0

ΜΕ ΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΛΑΜΠΡΟΥ ΚΑΙ ΜΠΕΙΝΟΓΛΟΥ

Στο Μεσολόγγι με την αγωνιστική ομάδα παμπαίδων  του Ολυμπιακού βρέθηκα οι αθλητές της σχολής Λάμπρου και Μπεινόγλου οι οποίοι έπαιξαν σε τουρνουά που διοργάνωσε ο τοπικός δήμος. Μάλιστα ο Λάμπρου σημείωσε και γκολ. Οι δύο αθλητές συνεχίζουν τα παιχνίδια λαμβάνοντας μέρος σε τουρνουά που διοργανώνει ο Κένταυρος Βριλησσίων .

B ΕΣΚΑΣΕ: ΑΓΕΧ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 88-48

Άνετη νίκη επί του Φιλαθλητικού πέτυχε την Κυριακή η ομάδα της ΑΓΕΧ στο Κλειστό της Κανήθου.
Η ομάδα της ΑΓΕΧ είχε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και σε κανένα σημείο δεν απειλήθηκε. Το τελικό 88-48 αποδεικνύει ότι οι παίκτες της ΑΓΕΧ έκαναν υγιεινό περίπατο.

Ισχυροποιήθηκε η Προποντίδα

Ισχυροποιημένη βγήκε η Προποντίδα από τις μετεγγραφές του Δεκεμβρίου αφού απέκτησε τον έμπειρο Βαγγέλη Γίγα από τα Λουκίσια καθώς και τον Λίφο από τα Αλάτσατα. Η μετεγγραφή του Βαγγέλη Γίγα αποτελεί κορυφαία επιτυχία για την ομάδα της Προποντίδας αφού ο έμπειρος μέσος αναμένεται να βοηθήσει ιδιαίτερα στην συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ ΚΕΧΡΙΩΝ: Δύο σπουδαίες μεταγραφές

Δύο σημαντικές μεταγραφικές κινήσεις πραγματοποίησε ο Ακράτητος Κεχριών τον Δεκέμβριο. Απέκτησε τον Χρήστο Παρίση από τα Αλάτσατα, έναν έμπειρο επιθετικό που θα βοηθήσει ιδιαίτερα στην συνέχεια του πρωταθλήματος καθώς και τον τερματοφύλακα Γιάννη Σταματίου ο οποίος ήταν ελεύθερος. Και οι δύο παίκτες αναμένεται να συμβάλλουν σημαντικά στην συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Χορός και απονομές στο τέλος Γενάρη

Ο ετήσιος χορός του Ομίλου θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012, ώρα 20:30 στον "ΙΠΠΟΚΑΜΠΟ",
στις Αλυκές Δροσιάς όπου θα γίνει η απονομή των επάθλων του  Πρωταθλήματος 2011, του Κυπέλλου Ευβοϊκού 2011 καθώς και η απονομή των πτυχίων της 3ης Σχολής Αγωνιστικής Ιστιοπλοϊας Ανοικτής Θάλασσας, της 3ης Σχολής  Προχωρημένης Εκπάιδευσης Ανοικτής Θάλασσας , της 54ης & 55ης  Σχολής Ιστιοπλοϊας Ανοικτής Θάλασσας.

ΑΟΧ: Έφυγε ο Παντέλης ήρθε ο Γεωργούλης

Ο Θύμιος Γεωργούλης είναι τελικά ο νέος τεχνικός του Α.Ο.Χ μετά την αποχώρηση του Νίκου Παντέλη. Ο Θύμιος Γεωργούλης έχει εργαστεί μέχρι τώρα στο Λεωνίδιο, τον Φωστήρα, τον Βύζαντα, τον Εθνικό Αστέρα, τον Αχαρναϊκό, τον Ηλυσιακό, την Κόρινθο, τον ΠΑΣ Γιάννενα και την Ηλιούπολη.

Έχουμε την άποψη ότι…

Σενάρια παρατεταμένης εξάρτησης!

Τόσος χαμένος χρόνος για το τίποτε. Τόσες προγραμματικές δηλώσεις για μία ψευδαίσθηση αισιοδοξίας κατέρρευσαν στην στιγμή. Δεν έχουν περάσει ούτε είκοσι μερόνυχτα απ’ την δημοσίευση του προηγούμενου σχολίου («Μετά φανών και λαμπάδων» ΕΥΒΟΪΚΑ ΣΠΟΡ Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2011) που υπογράμμιζε, γνωρίζοντας το παρελθόν της θητείας Παντέλη στον ΑΟΧ και την διαχείριση της δημόσιας εικόνας του που ο ίδιος είχε φροντίσει τις λεπτομέρειές της. Επειδή θεωρήθηκε λογικό ότι επιφυλάξεις πάντα πρέπει να υπάρχουν.

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ....

Βορειοευβοιώτικο ήθος!

Τίποτε δεν σου δίνει το δικαίωμα να φέρεσαι με απρέπεια, όταν ο αντίπαλος σε σέβεται και σε τιμάει στην έδρα που σε φιλοξενεί. Αυτή την απλή και λογική τακτική φαίνεται να ακολούθησε και η Εν. Ιστιαίας στο επίμαχο ματς με τα Κριεζά, πράγμα που την καθιερώνει στις συνειδήσεις του φίλαθλου κόσμου της Εύβοιας σαν ένα καθωσπρέπει σωματείο. Βλέπει δηλαδή ακόμη κι ο λιγότερο παρατηρητικός, ότι πέρα από την αγωνιστική άνοδο και τον διεκδικητικό χαρακτήρα, η ομάδα του Λάμπρου Σπίντζου διαθέτει κι ένα ήθος που σε ανάλογες περιπτώσεις θα ζήλευαν ακόμη και οι γηπεδούχοι εκείνου του αγώνα που πλέον έχουν εμπλακεί σε περιπέτειες.

Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2012

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 66-57: Εδραιώθηκε στην πρώτη θέση ο Γυμναστικός

Μεγάλης σημασίας, βαθμολογικής και ψυχολογικής, νίκη πέτυχε ο Γυμναστικός απέναντι στην Ένωση Ιλίου στο μεγάλο ντέρμπι που έγινε την Κυριακή στο Κλειστό της Κανήθου. Μετά από τη νίκη αυτή ο Γυμναστικός εδραιώνεται στην κορυφή της βαθμολογίας αφήνοντας πίσω τον έτερο διεκδικητή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει τελειώσει κάτι.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ – ΙΣΤΙΑΙΑ 1-1: Η λύτρωση ήρθε στο 88’ για τον Όλυμπο

Μέχρι το 88’ η Ιστιαία είχε το προβάδισμα απέναντι στον Όλυμπο Γυμνού, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα που απαιτούνταν προκειμένου να καταφέρουν την ισοφάριση, η οποία ήρθε τελικά δύο λεπτά πριν από την λήξη του παιγνιδιού.

ΑΥΛΩΝΑΡΙ – ΚΑΣΤΕΛΛΑ 2-1: Πολύτιμο τρίποντο για το Αυλωνάρι

Πολύτιμη νίκη από βαθμολογικής πλευράς η οποία θα μετρήσει ιδιαίτερα στην συνέχεια του πρωταθλήματος, πέτυχε η ομάδα του Αυλωναρίου που αντιμετώπισε την Κυριακή  στην εντός έδρας την Καστέλλα. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι σε όλη την διάρκεια του παιγνιδιού, προηγήθηκαν με 2-0 και δεν επέτρεψαν σε καμία στιγμή να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Καστέλλας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν όλα πλέον είχαν κριθεί.

ΔΡΟΣΙΑ – ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 1-0: Ο αγώνας «τέλειωσε» στο πρώτο δεκάλεπτο

Δέκα λεπτά ήταν αρκετά για την ομάδα της Δροσιάς προκειμένου να κερδίσει τον αγώνα απέναντι στον Ταμυναϊκό. Το παιγνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθούν για ένα γρήγορο τέρμα το οποίο θα τους βοηθούσε να «καθαρίσουν» νωρίς το παιγνίδι. Πραγματικά στο 10’ ο Κυπιώτης έβγαλε ωραία πάσα στον Μπασούκο, που με δυνατό σουτ παραβίασε την εστία του Πετράκη γράφοντας το 1-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Χ.-ΕΡΕΤΡΙΑ 3-3 Ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο!

Πολύ καλό παιχνίδι με πολλές φάσεις, γκολ, αλλά και ανατροπές στο σκορ, έγινε το Σάββατο στο γήπεδο των Φύλλων, όπου ο Ολυμπιακός Χαλκίδας αντιμετώπισε την Ερέτρια.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 15’, όταν ο Πεππές έκανε σουτ, απέκρουσε ο Ευαγγελινός και στην επιστροφή ο Τόρα με πλασέ έγραψε το 0-1.
Αμέσως μετά το γκολ οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, βγήκαν μπροστά και στο 25’ ο Μπλέτσας με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έγραψε το 1-1, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ 3-1 Το ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες!

Το αναμενόμενο ντέρμπι ανάμεσα στον Ευβοϊκό Αγ. Νικολάου και την Προποντίδα δεν είχε τελικά το ενδιαφέρον που όλοι περίμεναν, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα στο σκορ και σε καμία στιγμή του αγώνα δεν κινδύνευσαν να χάσουν αυτό το προβάδισμα.
Η Προποντίδα από την άλλη πλευρά προσπάθησε για ότι καλύτερο, ωστόσο υπήρξαν και κάποια τυχαία περιστατικά, τα οποία της στέρησαν τη δυνατότητα της ελπίδας σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.
Οι παίκτες του Αγ. Νικολάου, μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι στο παιχνίδι και μόλις στο 10΄ έχασαν καλή ευκαιρία, όταν ο Δεληγιάννης απέκρουσε δυνατό σουτ του Σπανού.

ΑΡΤΑΚΗ-Α.Ε. ΧΑΛΚΙΔΑΣ 3-0 Εύκολο απόγευμα για την Αρτάκη!

Χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα η ομάδα της Αρτάκης πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην Α.Ε. Χαλκίδας. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη και οι γηπεδούχοι δεν άφησαν σε καμία περίπτωση να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους.
Μάλιστα η ομάδα της Αρτάκης έδειξε από την πρώτη στιγμή ποιος είναι το αφεντικό στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 5’ έγινε το 1-0. Ο Μαστροκώστας βρήκε με κεφαλιά τον Ηλία Παπαϊωάννου μέσα στην περιοχή και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σαλεμή.

Α.Ο. ΧΑΛΚΙΣ-ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ 1-0 Φως στο τούνελ του Α.Ο.Χ.

Όσο κι αν φαίνεται παράξενο λόγω των πρόσφατων δρώμενων στον ευρύτερο χώρο του Α.Ο. Χαλκίς, η εμφάνιση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε τις καλύτερες των ελπίδων για τη συνέχεια σε όσους έχουν επενδύσει στην δυναμική της. Ειδικότερα στο πρώτο 25λεπτο του δεύτερου μέρους κι ειδικά μετά το γκολ στο 50’ του Ιορδανίδη, οι γηπεδούχοι εμφάνισαν όλο το πάθος και την ενεργητικότητα πραγματικών επαγγελματιών κι έστω με αυτοσχεδιασμούς, που όμως έβρισκαν παρτενέρ, ή ατομικές προσπάθειες ξεκόλλησαν από την υποτονικότητα και τον εκνευριστικό λήθαργο του πρώτου μέρους.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ-ΚΥΜΗ 0-0 Πολύτιμο βαθμό απέσπασε η Κύμη!

Πολύτιμο και καθοριστικό βαθμό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος απέσπασε η ομάδα της Κύμης, αφού κατάφερε να φύγει με το (0) από την έδρα του ισχυρού Μανδραϊκού. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι καίγονταν για τους βαθμούς, προκειμένου να πλησιάσουν την Κόρινθο (επίσης παραχώρησε ισοπαλία), όμως η ομάδα της Κύμης παρουσίασε ένα ομοιογενές σύνολο με πολύ ισχυρή άμυνα και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της.

ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ.-ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 0-0 Πέταξε την ευκαιρία για 3ποντο!

Με πολλές απουσίες (οι πρόχειροι υπολογισμοί μας αριθμούν έξι) στις τάξεως του ο νεοφώτιστος και ενθουσιώδης Ηρακλής, υποχρεώθηκε σε λευκή ισοπαλία κόντρα σε έναν αντίπαλο που φαίνεται να «πνέει τα λοίσθια» σε ότι αφορά την υπόθεση Β’ Εθνική.
Όμως, οι δύο αντίπαλοι που είχαν πρώτα απ’ όλα να παλέψουν κόντρα στον παλιό εαυτό τους, έδωσαν μάχη και με τα στοιχεία της φύσης. Ο δυνατός παγωμένος άνεμος και η αισθητά χαμηλή θερμοκρασία στο γήπεδο της Φυλής, δημιούργησαν εκτός του πολικού και αγωνιστικό ψύχος.

Α2/2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Η οριακή 13η αγωνιστική

Άσχημο ποδαρικό με την είσοδο του 2012 για την μέχρι τώρα αήττητη ομάδα του Δύστου, αφού υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα και μάλιστα στην έδρα του, από έναν αντίπαλο βαθμολογικά τουλάχιστον κατώτερό του. Στον αντίποδα της διεκδίκησης της πρωτιάς βέβαια έρχεται ο μέχρι τώρα δεύτερος Νηλέας Νεοχωρίου, που το ταξίδι του στην Κάρυστο τον έκανε να επιστρέψει με το τρίποντο στις αποσκευές του, κάτι που του δίνει για πρώτη φορά την πρωτιά στην κούρσα.

Α2/1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Συνωστισμός στις μεσαίες θέσεις

Η ψυχρολουσία του Παντριαδικού που έπεσε θύμα της υπεροψίας του και υποτίμησε την υπόθεση Αστέρας Βατώντα, έφερε πάλι την ισοβαθμία στο ρετιρέ της βαθμολογίας, αφού η Δόξα Προκοπίου πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το 4-0, κατανίκησε τον γεωγραφικό γείτονά της Ακράτητο Κεχριών. Η δέκατη τέταρτη αγωνιστική επεφύλασσε και την ήττα για την Α.Ε. Καθενών, που πλέον μοιράζεται την 5η θέση με τον νικητή χθεσινό αντίπαλό της Ν. Πύργο και την Σκεπαστή.

ΘΗΒΑ – ΠΑΝΝΑΥΠΛΙΑΚΟΣ 1-2 Αντί να νικήσει…έχασε

Τραγική κατάληξη είχε για την ομάδα της Θήβας το παιγνίδι με τον Πανναυπλιακό, καθώς η γηπεδούχος, βρέθηκε να χάνει στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να ισοφαρίσει στην επανάληψη και στο τέλος του αγώνα, την ώρα που προσπαθούσε να πετύχει το γκολ της νίκης, δέχτηκε τέρμα με αποτέλεσμα να ηττηθεί τελικά με σκορ 1-2.

Πολύτιμο «τρίποντο» για τους Ωρεούς

Τρεις πολύτιμους βαθμούς πήρε ο Α.Ο. Ωρεών στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α1 κατηγορίας αφού κέρδισε  εντός έδρας τα Αλάτσατα με 1-0 και φιλοδοξεί πλέον στο δεύτερο γύρο να κάνει μια καλύτερη πορεία που ουσιαστικά να του εξασφαλίσει εύκολα την παραμονή του στην κατηγορία.

ΕΝ. ΑΣΠΡΑ ΣΠΙΤΙΑ/ ΑΝΤΙΚΥΡΑ – ΛΟΥΚΙΣΙΑ 1-1: Γλίτωσαν από του χάρου τα δόντια

Ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς το παιγνίδι οι παίκτες των Λουκισίων αφού προηγήθηκαν στο σκορ και διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως η ροή του αγώνα άλλαξε, οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία, ισοφάρισαν και λίγο έλειψε στο τέλος να κερδίσουν αφού κέρδισαν πέναλτι χωρίς να το αξιοποιήσουν.

ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ....

Ο Λίφο, πρώην παίχτης των Αλατσάτων ήταν ο πρώτος παίχτης στα πρωταθλήματα Α1 και Α2 που φόρεσε άλλη φανέλα στην περίοδο που διανύουμε. Εντυπωσιάσε μάλιστα με τη νέα του ομάδα, την Προποντίδα, στον πρωτο αγώνα της νέας χρονιάς, σημειώνοντας τρία γκολ στο 4-0 επί του Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Παντελίδης, Κοκορδάτος
Δεκάλεπτα: 18-10, 29-6, 19-11, 22-20

ΑΓΕΧ (ΒΕΛΙΣΣΑΡΑΚΟΣ), ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ 19, ΝΤΟΥΖΙΔΗΣ 6, ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ, ΚΩΣΤΑΚΗΣ 16, ΣΤΕΦΑΝΟΥ 5 (1Τ), ΓΡΗΓΟΡΑΚΗΣ 8, ΒΕΛΙΣΣΑΡΑΚΟΣ 4, ΤΑΡΛΑΣ 6, ΒΛΑΧΟΣ 6, ΠΡΟΚΟΠΑΚΗΣ 9, ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ) ΒΕΖΥΡΤΖΟΓΛΟΥ Σ, ΤΖΑΦΕΡΟΣ 2, ΚΑΡΑΠΑΝΤΖΑ, ΒΕΖΥΡΤΖΟΓΛΟΥ Α 20, ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ 8 (1Τ), ΛΥΚΟΣ 4, ΚΙΑΠΕΚΟΣ 6 (2Τ), ΚΕΡΑΜΑΡΗΣ 8